Pohár NGŠ 2012

Napsal admin dne 21. 10. 2012 v 15:54

O pohár Náčelníka GŠ   AZ-AČR
 
Jako každoročně  se konala střelecká soutěž aktivních záloh z vojenských zbraní armády České republiky.

Již se stalo tradicí že soutěž se koná na mezinárodní sportovní střelnici v Plzni. Na přípravě se ve skvělé podobě  podepsal vliv sportovní střelby v řadách příslušníků aktivní zálohy.

Hodně velký zážitek  slibovala již samotná  nahlášená zahraniční účast. A i nahlášené  týmy s řad AZ slibovali zajímavou podívanou. Vše se naplnilo a z velmi těsných výsledků na prvních místech byla jasně patrná vyrovnanost soutěžících. Ale to předbíhám samotný průběh závodu.

 Letos jsme postavily z prořídlých řad naší roty dvě tříčlenná družstva. Takzvaný A-Tým  ve složení Zduba, Dunaj, Mazal  a tzv. B-tým ve složení Pospíšil, Vintrlík, Šálek. Po pátečním příjezdu na místo po strastiplné cestě s najmutým smluvním dopravcem jsme se zaregistrovaly a ubytovali v budově kolejí. Naše  obavy z malé účasti ostatních rot se nenaplnily a výsledný seznam 37 týmů sliboval opravdu zajímavý závod.

Dle otřepaného sloganu že rána bývají krutá se někteří účastníci probudily do soutěžního dne s menší bolestí hlavy. Ale jejich letitý trénink je po ranní kávě dokázal tyto drobné strasti překonat. Tedy po malém ranním nástupu a zahájení soutěžního dne se jejich ruce a oči staly bezchybnými ničiteli “dírkovači“ terčů. Samozřejmě to neznamená že co nedokáže puška to dokáže tužka. Jejich zbraněmi se stali dle propozic : Piv z.82 a SA58. Naše týmy se pohybovali mezi položkami ve společné skupině a tak jsme se mohli navzájem nejen hodnotit ale i povzbuzovat. První položka zahrnovala střelbu z pistole na pevný terč v polohách ve stoje, v kleče a v leže. Po třech seznamovacích nástřelných ranách měli někteří předem jasno , že výsledná známka bude hodně závislá na kvalitě „nafasované zbraně. Naše A družstvo (jak se předpokládalo) předvedlo na první položce výborný a hlavně vyrovnaný výsledek.   

Druhá položka – střelba s útočné pušky Sa58 v pozicích  ve stoje, v kleče a v leže.  I zde proběhla kontrola v podobě 3 nástřelných a poté se již pálilo na plno. Z důvodu naplněnosti závodu byly jednotlivé položky stříleny v jednom sledu za sebou  a proto byl zvuk z kryté části střelnice opravdu autentický a nikdo nemohl mýt pochyb kdo na střelnici střílí. Nyní nás čekal vydatný oběd a také na tabuli listina průběžných pořadí . Naše družstvo A si nevedlo do teď vůbec špatně. Naopak vyrovnané výsledky jednotlivců slibovali dobré umístění.

Třetí a poslední položka – pudová střelba na otočné terče ve stoje v omezeném čase. Po provedení povinných nástřelných byl spuštěn čas a střelba započala. Zde se projevily mezery ve výcviku/tréninku . Bohužel s touto položkou si naši borci (nejen oni) nedokázali uspokojivě poradit. A zde také vyhasli naše šance na lepší výsledek. V této položce mohu snad vyzvednout nejlepší výkon v jednotlivcích jež dosáhl překvapivě svob. v.z. Vintrlík.
Samotný akt vyhlášení výsledků již nebyl překvapením neb průběžné výsledky mluvily jasnou řečí .

Všichni i zahraniční účastníci prokázali výbornou připravenost a chuť poprat se o nejlepší výsledky v připravených soutěžních položkách.

 Našim zástupcům děkuji .
.